| Weight | 144 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051017229 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Actual | 4.500in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.842in |
| Camshaft Location | Raised 0.400in |
| Deck Height - Std | 10.200in |
| Engine Type | Big Block |
| Freeze Plug Type | Screw-In |
| Main Bearing Type | Standard |
| Main Cap Type | Steel |
| Make | Chevrolet |
| Material Type | RMR Cast Aluminum Alloy |
| Rear Main Seal | 2-Piece |
| Rear Main Seal Type | 2-Piece |
| Series | Big M Race Series |