| Weight | 85-109 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051018103 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are actual |
| Bore - Actual | 4.000in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.8747 – 0.8757in |
| Deck Height - Std | 8.200in |
| Engine Type | 302 |
| Freeze Plug Type | Screw-In |
| Main Bearing Type | Ford 302 |
| Main Cap Type | Steel |
| Make | Ford |
| Material Type | RMR Cast Aluminum Alloy |
| Rear Main Seal | 1-Piece |
| Rear Main Seal Type | 1-Piece |
| Series | Race Series |